Klikni na AKTUALITY , kde jsou nové informace !!!

Pes sám doma: J ak ho zabavit!

Bojíte se nechat svého psa doma samotného? Objevte tipy a vychytávky, jak mu zaměstnat hlavu, abyste se nebáli vrátit domů.

Sdílet


Pes sám doma: Jak ho zabavit?Jak nejlépe zabavit psa, který zůstal sám doma

Všichni musíme občas ven a bez psa. Máte pochyby, jak to váš parťák zvládne? Určitě nenechávejte psa dlouho o samotě, pokud ho máte doma teprve pár dní. Začněte postupně, odejděte na chvíli a pak se vraťte. Když potřebujete jít z domu na několik hodin, zabavte parťáka tak, abyste se mohli vracet s jistotou, že se nenudil a nevyváděl hlouposti. 

 

Zkuste psího parťáka utahat

Víte, že má váš pes zůstat doma sám? Vyrazte s ním předtím ven a pořádně ho unavte procházkou. Běžte někam, kde nemusí být přivázaný na vodítku a naopak se může proběhnout a chytat oblíbený míček. Po návratu mu dopřejte žvýkací dobrotu, kávový kořen nebo třeba buvolí růžek a věřte, že místo vyvádění bude raději spokojeně odpočívat a žvýkat (protože žvýkání psy obecně uklidňuje, když jsou ve stresu).

 

Žádné dlouhé loučení

Bude to možná těžké, ale vynechte zdlouhavé loučení a nevysvětlujte parťákovi, že za pár hodin přijdete (i když to stejně děláme a říkáme psům všichni). Naopak, odejděte tiše a nejlépe tak, aby si pes vašeho odchodu ani nevšiml. Po návratu mu ale rozhodně dejte najevo, že ho rádi vidíte a užijte si jeho vítací nadšení. 

 

Pusťte mu televizi

Klidně nechte psovi zapnutou televizi, nebo rádio. Ve chvíli, kdy se někdo pohybuje venku po chodbě nebo pod okny a působí hluk, může to vašeho psa rozrušit a začne s největší pravděpodobností štěkat. Zapnutá televize či rádio okolní zvuky zmírní, a přispějí tak k většímu klidu čtyřnohého parťáka. Jde o stejný princip jako při silvestrovských petardách nebo bouřce

 

Nechte rozsvíceno

Stejně jako někteří lidé, mohou se i psi bát tmy a ze strachu začít vyvádět. Proto pokud odcházíte, nebo se budete domů vracet až v noci, nechte svému parťákovi svítit. Bohatě stačí například světýlko do zásuvky, které se běžně kupuje pro malé děti. Bude se cítit bezpečněji a klidněji.

 

Zabavte psí mozek hrou

Psi jsou od přírody hraví a společenští a správnou hrou je zabavíte i ve chvíli, kdy jsou sami doma. Použijte například oblíbené pamlsky – rozsypejte je po podlaze a schovejte různě po bytě (například pod polštář). Chybu rozhodně neuděláte třeba čmuchacím koberečkem a na nějakou chvíli psa zabaví i lízací podložka

Pro dlouhodobější hrátky jsou pak na trhu geniální interaktivní hračky a hlavolamy pro psy. Jde o různé desky se schovávačkami, posuvnými šuplíčky a šoupátky. Do nich nasypete dobroty a pes se je klidně i několik hodin snaží čumákem vydolovat. 

Výrobci dokonce nabízejí i různé úrovně obtížnosti, protože někteří obzvláště chytří psi si rychle zvyknou, jakým pohybem pamlsek vydolovat a hračka je začne záhy nudit.

Stejně efektivní jsou i plnitelné míčky s dírkou, kterou vložené pamlsky vypadávají, když do nich pes strká. Asi nejoblíbenější mezi chovateli jsou plnitelné hračky pro psy Kong, které patří i mezi takřka nezničitelné.

 

Pozor na separační úzkost

Někteří chlupáči se špatnou zkušeností, týraní nebo prostě jen špatně navyknutí, trpí tzv. separační úzkostí. Jde o extrémní strach ze samoty, který často vyústí zničením nábytku a všeho, na co dosáhnou. V takovém případě je potřeba psa postupně a malými krůčky zvykat na to, že se nic neděje. Tipy, jak bojovat se separační úzkostí najdete v článku Separační úzkost u psa a jak na ni.

 

Pořiďte mu kamaráda

A nemusí jít přímo o psa. Může to být třeba králík, kočka nebo papoušek. Zkrátka další zvířecí člen rodiny, díky kterému se váš parťák nebude cítit tak sám. Pokud půjde o dalšího psího kamaráda, musí si hlavně dobře sednout. Je pak pravděpodobné, že bude váš parťák samotu doma zvládat lépe, i když celou dobu nejspíš proleží v těsné blízkosti svého nového kamaráda. Jen dejte pozor, aby nová psí posila nenaučila vašeho parťáka naopak právě lumpačit v bytě.

 

Shrnutí: Najděte hry a fígle pro vašeho parťáka a váš byt zůstane bez nehody.

  • Prvním krokem je dobře vyběhaný pes. Unavený pes – spokojený pes.
  • Aby nemyslel váš parťák na hlouposti, zabavte ho hračkami. Existují interaktivní hlavolamy, které ho zaměstnají na dlouhé hodiny.
  • Pro větší klid mu můžete pustit televizi nebo rádio a nechat svítit světlo.
  • Pokud váš pes přesto ničí nábytek, možná jde o separační úzkost. Raději vyhledejte zkušeného trenéra, který vám poradí, jak úzkosti psa postupně zbavit.
  • Oblíbené jsou také žvýkací hračky a pamlsky, protože žvýkání zmírňuje psí stres.
 
 
 
Zpět do obchodu